13/03/06 MSZP-videó: Everything is a remix?

Berkes Ákos

A vimeo videómegosztó portál egyik legnagyobb slágere már évek óta az Everything is a Remix sorozat. Ezekben a videókban a szerzők időről időre témák szerint vizsgálják az online és offline kulturális javak újrahasznosításának körülményeit. Érdekes feldolgozásoktól a színtiszta lopásokig, a popzenétől a kreatív munkafolyamatokon át, a tudományos ismeretanyagok bővüléséig sok mindenre gondoltak már, amikor valami korábban létező újrahasznosításáról, felhasználásáról van szó. Ezekben a videókban a közismert remix kifejezést értelmezve általában oda lyukadnak ki, hogy ez az emberiség egyik alapvető tevékenysége, amely végig kíséri fejlődésünket. Annak csupán formái újulnak meg.

Az MSZP által jegyzet, de nyilvánvalóan egy alvállalkozó által, megrendelésre készített, 20 perces filmmel kapcsolatban, annak megjelenése óta folyamatosan merülnek fel szerzői jogi aggályok. A RTL Klub, a Terror Elhárítási Központ, a Blikk és természetesen a Hír TV is közleményben tudatta, hogy a tulajdonukban lévő kép- és hanganyagok felhasználására semmilyen engedélyt nem adtak meg a Magyar Szocialista Pártnak. Ezzel párhuzamosan Török Zsolt a Magyar Televízió Ma Reggel című műsorában (a videón 4:45 másodpercnél látható) annak az álláspontjának adott hangot, hogy a videómegosztó portálokon elhelyezett videókat, így a YouTube-on találhatóakat is, bárki szabadon felhasználhatja, amennyiben azok forrását megjelöli. Mert így szólnak a szerzői jog szabályai, mondta. A videó nézettsége azóta az egyik leggyorsabban növekvő Magyarországon, amire ez a hírverés nyilvánvalóan jelentős mértékben ráerősített.

A probléma ott van, hogy Török Zsolt egészen nyilvánvalóan téved. A YouTube közösségi irányelvei, amelyek - hála a Google lokalizáció melletti elkötelezettségének -, magyarul is elérhetőek, egyértelműen fogalmaznak arról, hogy milyen jogok vagy engedélyek birtokában használható fel harmadik fél tulajdona:

„Tartsd tiszteletben a szerzői jogokat. Csak olyan videót tölts fel, amelyet Te készítettél, vagy amelynek használatára engedélyed van. Ez azt jelenti, hogy ne tölts fel olyan videót, amelyet nem Te készítettél, illetve videóidban ne használj fel olyan részleteket, amelyeknek szerzői joga másé - például zenét, a szerzői jog által védett programrészletet, illetve mások által készített videót -, anélkül, hogy rendelkeznél az ehhez szükséges engedélyekkel. További információért olvasd el a Szerzői jogi tanácsokat.” Sőt, a magyarul már nem elérhető Szerzői jogi tanácsok között első helyen szerepel, hogy TV műsorok esetében külön figyeljenek a felhasználók arra, hogy a szükséges engedélyeket a jogtulajdonosoktól megkérjék. 

A tévedés jelentős része azonban nem egyedül Török Zsoltté, vagy az MSZP-é, hanem azé az alvállalkozóé, aki elkészítette a videót - tudván annak jövőbeli felhasználásáról. Ráadásul a felhasznált videók jelentős része nem érhető el a YouTube-on, mivel a kereskedelmi televíziók és hírcsatornák saját platformon osztják meg azokat, részben az efféle visszaélések megelőzésének érdekében, részben pedig azért, hogy azok megtekintésével nézőik ne a Google árbevételeit növeljék. A médiumok követelése a videó módosítására, akár eltávolítására vonatkozóan tehát teljesen jogos és nincs kétségem afelől, hogy ezt a Google a megfelelő feljelentéseket követően meg is fogja tenni, ahogy azt számtalanszor meg is teszik nap mint nap. A jogi felelősség azonban a videót feltöltő felhasználót terheli, amennyiben ilyet érvényesíteni kíván valaki. A Hír TV szerintem nem hagyja majd annyiban a dolgot. 

Az online tartalomfejlesztés egy szakma, amelyet a piaci körülményeket ismerő szereplők hazánkban is magas színvonalon képesek űzni. A szabályok ismerete azonban legalább olyan fontos, mint a kommunikációs felkészültség, vagy a technikai tudás. Ezek nélkül ügyfeleink reputációját veszélyeztetjük, ami egy politikai párt esetében szinte mindent jelent.

Persze jogos észrevétel, hogy több országban nem általános ehhez hasonló kérelmet megfogalmazni, ha egy TV műsor részletét egy hír kapcsán felhasználja egy politikai párt (persze volt már rá példa, nem is egy). Igaz, azt se tudjuk, hogy azokhoz kérnek-e engedélyt a pártok – élnék a gyanúperrel, hogy igen. A (jog)szabályokat azonban egy demokratikus politikai pártnak illene tiszteletben tartania, ezért erre külön oda kellett volna figyelnie az alvállalkozónak, hogy ügyfelét megóvja ettől az akár komoly jogi következményeket is jelenthető felfordulástól.

 

Utóirat:

Anarchista, reakcionista és nem rendpárti olvasóinknak ajánlom az Everything is a Remix 4. részét, melyben egyenesen odáig jutnak az alkotók, hogy a szerzői jogok, a jelenlegi rendszerükben, már önmagukban is gátolják a fejlődést és a kulturális javakhoz való egyetemes hozzáférést. Nem tartom valószínűnek, hogy erre az esetre is érvényes ez a gondolatuk.

 




Ha tetszett a bejegyzés, iratkozz fel az RSS-értesítőnkre!

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://trendlabor.blog.hu/api/trackback/id/tr85118007

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Ténytár · http://tenytar.hu 2013.03.08. 14:01:08

Nem tisztünk semelyik párt, vagy szervezet érdekeit is védeni - megteszik ők saját maguk.

De azért úgy gondoljuk, hogy ilyen kérdések eldöntésében elsősorban nem egy weboldal irányelvei, hanem a vonatkozó magyar törvények az irányadóak.

Márpedig a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény 34. § (1) bekezdése szerint a „mű részletét – az átvevő mű jellege és célja által indokolt terjedelemben és az eredetihez híven – a forrás, valamint az ott megjelölt szerző megnevezésével bárki idézheti.”

Azaz az idézés szabad felhasználási forma, amelyhez nincs szükség a mű szerzőjének a külön engedélyére. Nyilván ezért nem is perel senki, csak felháborodik.

Az idézés ilyen módon tehát jogszerű felhasználási formának tekinthető. A kampányvideó esetében pedig láthatjuk, hogy abban az idézésre vonatkozó feltételek teljesültek, ugyanis megjelölték a szerző nevét, az idézés során a művet nem változtatták meg. Az általános gyakorlat szerint az indokolt terjedelem elvét sem lépte túl a videó, s nem sérültek a szabad felhasználásra vonatkozó általános törvényi feltételek sem.

Berkes Ákos 2013.03.08. 14:23:18

@Ténytár: Nem értek egyet. Márcsak azért sem, amilyen joggyakorlattal hazánkban is kezelik a külföldi weboldalak, szerverparkok irányelveit. Ami miatt a kuruc.infot a magyar hatóságok nem tudják eltávolíttatni az amerikai szerverről. Hiába sért magyar jogszabályt a tartalom, az amerikai irányelveket nem sérti, szerver texas-i (ha jól emlékszem), ezért nem veszik le. Ráadásul az idézett magyar jogszabálynak sem felel meg akkor ez a felhasználás, mert a videó sem a leírásban, sem a végén nem tartalmazza, hogy "a videó pl. az RTL Klub tulajodnát képező részleteket tartalmazott". Vagy hogy az "RTL Klub engedélyével", ahogy például televíziók átveszik egymás anyagait.

És ezen felül onnantól kezdve, hogy a videó a YouTube-ra kerül feltöltésre, annak felhasználási feltételeinek is meg kell felelnie. Ezért idéztem. És ezért ez az elsődlegesen irányadó és nem a magyar jogszabály. Egyébként a jogszabály értelmezése szerintem nem terjedhet ki mozgóképes, audiovizuális anyagra, a magyar nyelv sem idézésként használja, hanem felhasználásként. És ez több is mint idézés egy cikkben, tudományos munkában. De nem vagyok jogász, érdemes lenne megnézni szerzői jogi pereket hazánkban is erre vonatkozóan.

A fejlelentést pedig a YouTube-on történő feljelentése értettem, ahol bármilyen videót leszedhetnek mert olyan zene van alatta, ami felismerhető ugyan és nem is módosítják, de nem engedélyezték a felhasználását. Ugyanez vonatkozik arra az esetre, ha valaki egy filmből részleteket felhasznál egy videó készítéséhez, ha a jogtulajdonos úgy gondolja, akkor jogában áll azt eltávolíttatni.


süti beállítások módosítása