Ami biztos: ne a kukába dobjuk, ha cserélni is akarjuk, Steve Jobs tárt karokkal várja vissza, és még ajándékot is kapunk (tippek bővebben lentebb). Mert ugye aki nem a Marson tartózkodott az elmúlt 12 órában, annak biztosan nem új, hogy tegnap bemutatták a várva várt iPad2-t.
Amit ennyi idő alatt meglehetett tudni róla, azt már többen leírták (akiknek mégis újat mondtunk eddig, akkor itt és itt lehet bővebben olvasgatni), a beépített kamerára, stb-re így nem térnék ki, most inkább nézzünk egy egészen más (de fontos) szempontot: mennyire zöld az új kedvenc. És hogyan viszonyul az Apple az újrafelhasználáshoz?
A legfontosabb: az új iPad annyit fogyott, hogy vékonyabb lett az iPhone4-nél is, 33%-al lett soványabb, a 10 colos képernyőhöz így 8,8 mm-es vastagság társul (korábban 13,4 mm). Ez zöld szempontból tehát mindenképpen előrelépés: jóval kevesebb anyag szükséges az előállításához, és nem utolsó sorban ennyivel kevesebb anyagot kell majd újrahasznosítani, ha kis kedvencünk befejezi szolgálatait. S bár jóval gyorsabb lesz a nálunk március 25-től kapható kütyü, aksi szempontból is rendben van, hiszen az erőnövekedés ellenére ugyanúgy bír majd 10 órát (állítólag).
Már arról is született remek infografika, hogy vajon az új e-readerek vagy a hagyományos könyvolvasás a környezetbarát, nos, a vita nem eldöntött, de az iPad győzött a Kindle-el szemben: 130 kg-s CO2 termelés a Kindle 168 kg-s CO2 kibocsátásával szemben (gyártás, szállítás stb.).
Ahogyan elődje, úgy természetesen az új iPad is arzén-, PVC-, higany- és BFR-mentes (brómtartalmú égésgátlók), és igen magas arányban újrahasznosítható. És el is érkeztünk egy fontos kérdéshez: mit tegyünk a "régi" (= alig egy éves) iPad-ünkkel, ha nem bírunk magunkkal és azonnal kell az új?
Nagyon súlyos adatok: jelenleg csupán a nem használt PC-k, okostelefonok, táblagépek mindössze 5%-t hasznosítják újra. Mi is tehetünk azért, hogy ez az arány változzon.
1. Vissza a feladónak: Steve Jobs tárt karokkal várja a régi cuccost (nem csak az iPad-eket, de minden régi PC-t). Sőt, ha még nem teljesen halott, és tudnak is vele valamit kezdeni, Apple ajándék-kártyát is kaphatunk cserébe (sajnos, egyelőre persze Magyarország még nincs benne a szórásban, de Csehországból és Ausztriából már működik). Amúgy a metódusnál mi sem egyszerűbb: látogass el az Apple recycling site-jára, add meg a kütyüd paramétereit, és nemsokára küldenek neked egy dobozt, aminek már a szállítási költségei is előre rendezve lesznek. Tedd bele a régi (ha-ha) iPad-ed, várj pár hetet, és nemsokára ott figyel az Apple gift cardja nálad, amit bármely Apple retail store-ban vagy online shopban használni tudsz.
2. eBay Green Team (erről később bővebben is írunk majd, mert érdekes kezdeményezés): A 2010 őszén elindított program egy új, instant formája annak, hogyan lehet csökkenteni a környezeti terhelést, gyorsan pénzzé téve elektronikai hulladékainkat.
3. Baráti köröztetés: Ha még annyit sem akarunk foglalkozni régi iPad-ünkkel, amennyit a fenti opcióknak elvárnak, egyszerűen küldjünk egy körüzenetet ismerőseinknek a Facebookon, vagy e-mailben. Spamelés? Igen. Káros? Nem. Hiszen szinte egészen biztos, hogy jutányos áron valakinek kelleni fog, és máris tettünk valamit a Földért (és barátunk birtoklási vágyának csillapításáért.)
4. Add nekem: dobj egy e-mailt és nem fogok tiltakozni.
Ha tetszett a bejegyzés, iratkozz fel az RSS-értesítőnkre!
Tetszik
0
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://trendlabor.blog.hu/api/trackback/id/tr762706724
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.